Przesyłka kurierska - jakie może mieć wymiary?

Wymiary paczek, a także ich waga różnią się od siebie, w zależności od tego, jaką firmę kurierską Państwo wybiorą. Każda z nich posiada ściśle określone zasady odnośnie przewozu przesyłek. Jeśli nie będą one zgodne ze standardami, firma kurierska może odmówić transportu, albo niezbędna okaże się dopłata. Najlepiej jest dobrać rodzaj paczki do tego, co chcą Państwo w niej wysłać. Koperty kurierskie i foliopaki sprawdzą się idealnie w przypadku dokumentów, czy niewielkiej wielkości przedmiotów. Jeśli z kolei wysyłają Państwo przedmioty o większych gabarytach, najlepiej będzie zapakować je w wytrzymały karton, wykonany z wysokiej jakości materiału. W dalszej części dowiedzą się Państwo, jak prawidłowo zmierzyć paczkę, jakie wymiary paczek obowiązują u przewoźnika, jakim jest InPost, a także wiele innych.

Spis treści:

Wymiary paczek, jakie obowiązują w przypadku wysyłki przez paczkomat InPost

Przed nadaniem paczki w InPost warto dowiedzieć się, jakie wymiary powinna ona mieć. Należy mieć na uwadze, że do paczkomatu nie zmieści się każda, dowolna paczka. Zanim Państwo umieszczą ją w środku, warto przystąpić do pomiaru. W jaki sposób zmierzyć paczkę nadawaną w InPost? Najlepiej, jeśli użyją Państwo do tego miary. Otóż firma posiada trzy rozmiary paczek. Przesyłka o gabarycie A powinien mieć maksymalne wymiary 8 × 38 × 64 cm i maksymalną wagę 25 kg. Przesyłka o gabarycie B ma maksymalne wymiary 19 × 38 × 64 cm i maksymalną wagę 25 kg. Ostatnia to przesyłka o gabarycie C, która może mieć maksymalny wymiar 41 × 38 × 64 cm i wagę do 25 kg.

Rodzaje paczek InPost

Poszukując idealnego kartonu do spakowania przesyłki, polecamy zajrzeć do naszego sklepu internetowego. Znajdą tam Państwo opakowania, które odpowiadają standardowej paczce nadawanej przez InPost. Powinno ono mieć kształt prostopadłościanu lub sześcianu. Jeśli w grę wchodzi przesyłka kurierska, wymiar najdłuższego boku nie powinien przekraczać 120 cm. Natomiast suma wszystkich wymiarów nie może przekraczać 220 cm. Co jeżeli Państwa przesyłka ma niestandardowy kształt i nie mieści się w standardowych kartonach? Wówczas muszą Państwo skorzystać z innego rozwiązania. Mowa o paczce niestandardowej, czyli takiej, której jeden z wymiarów przekracza 120 cm, lub gdy suma wszystkich wymiarów przekracza 220 cm. Przesyłka niestandardowa dotyczy również elementów okrągłych. Kolejny rodzaj to paczka gabarytowa, czyli taka, która mimo dużego rozmiaru waży niewiele. Wówczas waga paczki obliczana jest następująco: długość * szerokość * wysokość (wszystko w cm) / 6000. Gdy przesyłka będzie ważyć więcej niż 50 kg, wówczas będą musieli Państwo dopłacić za każdy dodatkowy kilogram. Maksymalna waga przesyłki gabarytowej nie może przekroczyć 70 kg. Ostatni rodzaj to paczka dłużycowa - długość jej najdłuższego boku nie może przekroczyć 200 cm. Natomiast maksymalna waga rzeczywista pojedynczej wiązki, albo pojedynczego elementu, wynosi 30 kg.

W jaki sposób odpowiednio zmierzyć paczki nadawane z InPost?

Poznali już Państwo różne rodzaje paczek, które występują w InPost. Najczęściej kurierzy InPost spotykają się ze standardowym rozmiarem paczek. Jednak zdarzają się też przypadki innych wielkości przesyłek. Aby prawidłowo zmierzyć odpowiednio zapakowaną paczkę, przyda się miarka. Proszę pamiętać, aby przed wysyłką karton okleić za pomocą taśm pakowych, zabezpieczając też krawędzie. Kłopot może pojawić się z rzeczami o niestandardowych wymiarach. Muszą Państwo zwrócić szczególną uwagę na kolejność wymiarów. Niekiedy zdarza się tu pomyłka. Wszystkie wytyczne odnośnie wielkości paczek InPost najpierw podają wymiar, jakim jest długość, następnie szerokość, a na końcu wysokość.

Jak ustalić wagę paczki?

Mówiąc o rozmiarze paczki nadawanej za pomocą usług kurierskich InPost mamy na myśli nie tylko jej wielkość (długość, szerokość i wysokość), ale również wagę. Mogą Państwo spotkać się z aż trzema pojęciami odnoszącymi się do wagi. Mowa o wadzie wymiarowej, rzeczywistej, a także rozliczeniowej. Waga wymiarowa to nic innego jak faktyczny wymiar paczki, czyli jej długość, szerokość i wysokość oraz waga. Te parametry łatwo jest sprawdzić samodzielnie, poprzez zmierzenie paczki za pomocą miary i zważenie jej za pomocą wagi. Waga wymiarowa nazywana jest również wagą gabarytową, objętościową, a także wolumetryczną. W ustaleniu ostatecznej ceny paczki firmie kurierskiej pomaga również waga rzeczywista - waga samej paczki. Z kolei waga rozliczeniowa podawana jest na fakturze i zostaje porównana z wagą wymiarową.

Korzyści nadawania i odbierania paczek w Paczkomacie

Wiedzą już Państwo, że InPost przyjmuje do paczkomatów określone wielkości paczek. Jeśli Państwa paczka mieści się w normach, warto wysłać ją właśnie za pomocą paczkomatu. To rozwiązanie niesie za sobą sporo korzyści. Jakich? Mogą Państwo w dowolnym czasie nadać i odebrać paczkę, gdyż paczkomaty InPost czynne są przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, również w weekendy. Kolejnym plusem jest fakt, że liczba paczkomatów wynosi w Polsce kilkanaście tysięcy. Oznacza to, że znajdują się w wielu lokalizacjach. Niektóre stoją w galeriach handlowych, inne przy supermarketach, czy stacjach benzynowych, a jeszcze inne ukryte są wśród bloków i wieżowców. Któraś z lokalizacji na pewno okaże się dla Państwa dogodna. Wybierając sposób nadania paczki przez paczkomat, mają Państwo pewność, że przesyłka zostanie w szybkim czasie odebrana przez kuriera i ruszy w drogę. Często trafia we wskazane miejsce już następnego dnia. Warto również zwrócić uwagę na to, że ceny usług paczkomatowych są często niższe od innych sposobów dostarczenia przesyłki. Wybierając paczkomat, unikają Państwo konieczności stania w długich kolejkach - na przykład na poczcie. Automaty paczkomatów zostały tak zaprogramowane, aby w łatwy i szybki sposób każda osoba poradziła sobie zarówno z nadaniem, jak i odebraniem przesyłki. W przypadku błędu czy awarii działa infolinia, która dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 22:00, w sobotę w godzinach od 8:00 do 20:00, w niedzielę w godzinach od 8:00 do 18:00, a w Święta w godzinach od 8:00 do 16:00.

Przez jaki czas paczka może czekać na odbiór w paczkomacie InPost?

Znają już Państwo wymiary paczek, które przyjmowane są w paczkomatach InPost, a także przez kurierów InPost. Wiedzą też Państwo, jak właściwie zmierzyć paczkę. Przyszła pora odpowiedzieć na kolejne nurtujące pytanie, czyli jak długo paczka może znajdować się w paczkomacie, zanim zostanie odebrana? Jeśli chodzi o standardową paczkę, czeka ona na odbiór przez 48 godzin. Proszę jednak pamiętać, że paczki dostarczane są przez kurierów do paczkomatów nie tylko w tygodniu roboczym, ale również w soboty. Co więc stanie się, jeśli zapomną Państwo, albo zwyczajnie nie zdążą odebrać paczki w wyznaczonym czasie? Wówczas trafi ona do najbliższego Punktu Obsługi Paczek. Jeśli nie ma Państwa w mieście, zawsze można poprosić kogoś z rodziny czy znajomych, aby odebrał paczkę w czasie nieobecności. Jeśli nie jest to możliwe, istnieje jeszcze jedno rozwiązanie. Mogą Państwo przedłużyć termin odbioru o kolejne 48 godzin. W tym celu należy wysłać wiadomość SMS. Zanim to nastąpi, muszą Państwo upewnić się, że minęło 36 godzin od chwili umieszczenia przesyłki w paczkomacie. W razie jakichkolwiek pytań mogą Państwo skontaktować się z pracownikami InPost pracującymi na Infolinii. Chętnie odpowiedzą i pomogą rozwiązać nurtujące Państwa problemy.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Śledź nas na Facebooku