Przesyłka kopertowa - jak wysłać kurierem?

Podanie na studia, podpisana umowa o pracę, kopia ważnej faktury, a nawet zwykły list - to tylko kilka przykładów dokumentów, które najczęściej przesyłane są w kopertach. Aby przekazać je do miejsca docelowego, można wysłać je pocztą albo skorzystać z nieco wygodniejszej opcji i nadać ją kurierem w formie przesyłki kopertowej.

Ważne jest to, by wiedzieć, jak wysłać list, żeby na pewno dotarł na miejsce. Trzeba również wiedzieć, co właściwie można nadać za pomocą takiej przesyłki, a co nie oraz poznać zasady tego jak wysłać list kurierem.

Przesyłka kopertowa - czyli jaka?

Przesyłka kopertowa (tzw. DOX) może być zapakowana na wiele sposobów - w kopertę standardową, kopertę bąbelkową, foliopak kurierski lub w tzw. kopertę specjalną (bezpieczną). Przy wyborze warto zastanowić się, czy wystarczy zwykła koperta, czy chcą Państwo przesłać przedmiot, który może zostać uszkodzony - w takim przypadku warto wybrać kopertę z dodatkowym zabezpieczeniem - np. bąbelkową.

Za pomocą przesyłki kopertowej wysyła się zazwyczaj ważne dokumenty, listy, a także kartki okolicznościowe. Zdarza się również, że w ten sposób przekazywane są drobne przedmioty, które mieszczą się, w którejś ze wspomnianych kopert.

Tego typu forma przesyłki narzuca pewne ograniczenia. Jej budowa pozwala na zapakowanie dokumentów o maksymalnym formacie A4 i jedynie niewielkich przedmiotów. Ważne, by całość nie była cięższa niż 0,5 kg.

Z jakich dodatkowych usług możesz skorzystać, wysyłając list kurierem?

Istnieje kilka dodatkowych usług, z których mogą Państwo skorzystać, nadając przesyłkę kopertową kurierem. Jedną z opcji jest zamówienie kuriera pod wskazany adres i dostarczenie koperty do rąk własnych odbiorcy.

Innym dodatkowym wariantem jest zwrot do nadawcy dokumentów załączonych do wysyłanej przesyłki, czyli skorzystanie z opcji “dokumenty zwrotne” (znanej też jako ROD). Ten wariant wybierany jest stosunkowo często w przypadku umów, które wymagają podpisu. W takim przypadku nie ma potrzeby ponownego adresowania dokumentu, a zwrot realizowany jest w ciągu tygodnia.

Mogą Państwo również wyrazić chęć otrzymania powiadomienia sms lub email o przesyłce.

Jak długo trzeba czekać, aż kurier dostarczy dokumenty?

Kurier zazwyczaj dostarcza dokumenty w trybie standardowym, tak, jak w przypadku innych przesyłek, czyli zazwyczaj w ciągu 2 dni roboczych. Jeśli wybiorą Państwo opcję ekspresowej dostawy, przesyłka może przyjść pod wskazany adres już następnego dnia - pod warunkiem że jest to dzień roboczy. Można również wybrać godzinę, do której chcieliby Państwo otrzymać przesyłkę kopertową.

Co można wysłać kurierem?

Zanim przygotują Państwo swoją przesyłkę kopertową do przekazania kurierowi, warto najpierw sprawdzić, co w ogóle może ona zawierać. Wtedy należy sięgnąć do regulaminu świadczenia usług danej firmy kurierskiej. Istnieje jednak kilka zasad, które są uniwersalne i dotyczą każdego przewoźnika.

Jeżeli planują państwo wysłać list kurierem, można z powodzeniem to zrobić. Podobnie w przypadku ważnych dokumentów, ale też różnego rodzaju małych przedmiotów o niewielkiej wartości. Do koperty kurierskiej można włożyć zaproszenia, kartki urodzinowe albo świąteczne, ulotki, czasopisma, a nawet książki. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wysyłać również artykuły biurowe - pod warunkiem że będą pasowały do formatu. Jedna cienka książka może być wysłana jako przesyłka kopertowa w foliopaku, jednak gdy jest ich więcej, istnieje prawdopodobieństwo, że będzie traktowana już jako przesyłka kurierska.

Niektóre z firm kurierskich uznają za dozwolone jedynie niektóre typy dokumentów. Nie pozwalają natomiast przesyłać dokumentów przetargowych, papierów wartościowych, takich jak np. akcje lub bony skarbowe, winien i dokumentów tożsamości. Część z nich nie uznaje również przesyłek wypowiedzeń umów oraz czeków, obligacji i weksli. Jeżeli planują Państwo wysyłkę któregoś ze wspomnianych dokumentów, warto sprawdzić dokładnie zakres usług wybranego przewoźnika. Każda firma powinna mieć wykaz przedmiotów wyłączonych z przewozu. Kurier nie bierze odpowiedzialności za tak wartościowe przedmioty, dlatego często ich wysyłka jest zabroniona.

Jeżeli firma kurierska stworzyła listę dokumentów niedozwolonych do przekazywania za jej pośrednictwem, a dokument taki i tak zostanie przesłany, a następnie zaginie albo nie zostanie doręczony na czas, przewoźnik nie bierze za to odpowiedzialności. Nie ma również możliwości otrzymania odszkodowania.

Wysyłka dokumentów kurierem - jak to zrobić?

Zastanawiają się Państwo jak wysłać dokumenty kurierem? Są dwa warianty do wyboru. Można nadać przesyłkę osobiście w najbliższym punkcie nadań firmy kurierskiej albo też przez internet. W przypadku tej drugiej opcji trzeba zamówić kuriera na wskazany adres.

Zlecanie wysyłki przez internet jest wygodniejszą i szybszą opcją. Aby to zrobić, wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami. Podczas wypełniania formularza należy zaznaczyć, że chcą Państwo nadać właśnie przesyłkę kopertową. Oprócz tego potrzebne są dane zarówno nadawcy, jak i odbiorcy, a także szczegóły dotyczące formy doręczenia. Za nadanie przesyłki można zapłacić z konta prepaid w serwisie albo poprzez szybki przelew. Przygotowaną przesyłkę następnie należy przekazać kurierowi.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Śledź nas na Facebooku