Niestandardowa przesyłka - jak ją zapakować i wysłać?

Wysyłka paczek o różnych gabarytach nie jest niczym szczególnie zaskakującym. Codziennie miliony przesyłek nadawanych jest przewoźnikami z całego świata. Zdarza się jednak, że parametry wysyłanego przedmiotu nie mieszczą się w zakresie standardowej. Co wtedy? Nie ma powodów do obaw. Przewoźnicy mają kryteria, które pozwalają na wycenę paczki niestandardowej i szybkie oszacowanie kosztów usługi. Jak zatem wybrać najlepszą ofertę i jaki sposób zapakować towar, tak aby był bezpieczny? Odpowiadamy!

Co to znaczy, że paczka jest niestandardowa?

Usługi logistyczne mają określone parametry. Ujednolicone wymiary paczek i ich waga pozwala na usprawnienie wszystkich procesów na każdym etapie. Paczka niestandardowa jest więc przykładem przesyłki, która przekracza określone wymiary, wagę i zazwyczaj również kształt. Nie można więc wybrać standardowych usług, które są scharakteryzowane w regulaminie przewoźnika, a dodatkową opcję wymagającą specjalnego zabezpieczenia i innej wyceny.

Czy paczka niestandardowa może mieć nieregularne kształty?

Zazwyczaj to właśnie nieregularne kształty utożsamiają przesyłkę z usługą nadania paczki niestandardowej. Duże i wystające elementy nie mieszczą się w standardowe kartony do pakowania dostępne w naszej ofercie. Właśnie dlatego wymagane są specjalne działania, które pozwolą ochronić transportowaną zawartość, a jednocześnie maksymalnie usprawnić wszystkie etapy logistyczne. Wystające elementy, niestandardowe kształty, czy ponadgabarytowe przesyłki, to tylko kilka z opcji, które mieszczą się w zakresie usług przewoźników mających w ofercie przesyłki niestandardowe.

Jakie firmy przewozowe obsługują paczki niestandardowe?

Na rynku popularni przewoźnicy mają w swojej ofercie wysyłkę paczek niestandardowych i kryteria, które transportowany towar musi spełniać. Wybierając firmę kurierską, warto więc przyjrzeć się wymaganiom i kosztom. Za przesyłki niestandardowe DPD uznawane są te, które mieszczą się w wymiarach 175-300 cm, odbiegają od tradycyjnego opakowania, a przesyłka ma wystające elementy, które nie są prostopadłościanem. Zazwyczaj są to paczki o kształcie cylindrycznym, okrągłym lub owalnym, np. tuby, dywany. W zakresie niestandardowym mieści się również duże AGD, opony pakowane niezgodnie ze standardowymi wytycznymi i przesyłki składające się z kilku części, które finalnie tworzą jedną całość. W ramach DPD przesyłka niestandardowa można przewieźć między innymi rowery lub inne sprzęty o nieregularnych kształtach, które mają wystające elementy. Pakowanie w materiał bądź niestandardowy kształt powodują nie tylko odpowiednie ułożenie w transporcie, ale również uniemożliwienie przesuwania paczki po sorterze, który koordynuje procesy logistyczne w sortowni. Wówczas wymagane są ręczne działania, co wpływa na wycenę usługi przesyłania paczki niestandardowej DPD.

W jaki sposób zabezpieczyć przesyłkę niestandardową DPD?

Paczka niestandardowa DPD spełnia określone kryteria zgodnie z regulaminem przewoźnika. Mimo dużej elastyczności w definiowaniu tego rodzaju usługi firma pod uwagę bierze przede wszystkim bezpieczeństwo i możliwości transportowe. W standardowych sytuacjach, kiedy chcą Państwo wysłać meble tapicerowane, sztukę o niestandardowych rozmiarach, sprzęt sportowy różnego typu, dywan, bądź sprzęty AGD należy zadbać o prawidłowe zapakowanie paczki. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które znacznie ułatwią sprawę. Jeśli standardowe kartony wysyłkowe nawet te w dużych rozmiarach nie są w stanie poradzić sobie, to rekomendujemy wybór elastycznej i bardzo wydajnej folii stretch. Jest doskonałą alternatywą, która dopasuje się do nawet najbardziej nieregularnych kształtów. DPD paczka niestandardowa będzie w pełni bezpieczna w transporcie, a elementy wystające nie będą narażone na uszkodzenia mechaniczne. Folie w odcieniu białym, czarnym i transparentnym dopasują się do małych i dużych przesyłek. Warto również wnętrze dodatkowo ochronić. DPD przesyłka niestandardowa dzięki wypełniaczom do paczek zachowa właściwą asekurację w obszarach narażonych na ewentualne uszkodzenia. Ważne, aby wybrane materiały były odporne na działania czynników niekorzystnych. Folia stretch jest bardzo wytrzymała i nie przepuszcza wilgoci.

Jakie jeszcze produkty do zabezpieczenia paczki niestandardowej DPD wybrać?

Tektura, folia i papier pakowy, to zdecydowanie najczęściej wybierane produkty, które przygotowują przesyłki niestandardowe DPD do transportu. W sytuacji kiedy towar wymaga szczególnej ostrożności, warto postawić na kilka innych rozwiązań, dzięki którym paczka będzie bezpieczna. Przyda się, chociażby pianka polietylenowa bądź wytrzymałe taśmy. Bez względu na specyfikacje produktów im bardziej stabilna ochrona, tym mniejsza szansa na jakiekolwiek uszkodzenie. Paczki niestandardowe DPD są zdecydowanie częściej narażone na czynniki niekorzystne. Wystające elementy, ponadprzeciętne gabaryty, bądź miękka i nieregularna struktura, jak w przypadku dywanów, to tylko kilka z czynników, które mogą finalnie spowodować odkształcenia, wgniecenia i inne uszczerbki. Warto zadbać o:

  • ochronę przed zarysowaniem stosując dokładne owijanie paczki,
  • blokowanie za pośrednictwem wypełniaczy, aby utrzymać zawartość przesyłki w stałej pozycji,
  • amortyzowanie z użyciem różnych materiałów, co pozwoli ochronić przedmioty przed wstrząsami,
  • praktyczne przekładki, których celem jest oddzieleniem produktów w paczce od siebie produkty.

Jeśli paczka niestandardowa nie będzie właściwie zabezpieczona, to przewoźnik może odmówić przyjęcia towaru i zrealizowania usługi.

Co z etykietą na niestandardowej przesyłce DPD?

Jeśli przesyłka niestandardowa DPD ma parametry uniemożliwiające wygodne naklejenie etykiety, pojawia się pytanie, co można zrobić, aby mieć 100% pewności, że usługa zostanie wykonana zgodnie z oczekiwaniami. Warto mimo wszystko poszukać miejsca, które będzie wystarczająco płaskie, aby przykleić naklejkę. Jeśli nieregularne kształty nie pozwalają na ten proces, to przyda się zastosowanie tektury i usztywnienie, choć kawałka paczki. Przesyłka niestandardowa DPD może również generować potrzebę użycia dodatkowych oznaczeń. Przewoźnik zastosowuje się wtedy do szczególnej ostrożności. Takie zasady dotyczą zawartości delikatnej, kruchej, podatnej na uszkodzenie. Dodatkowa informacja przekazuje jasny komunikat do kuriera, że wymagana jest delikatność i wzmożona ostrożność.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Śledź nas na Facebooku